
Vrste terapije
Možda ste čuli za savjetovanje, kognitivno bihevioralnu terapiju (KBT) ili psihoterapiju. To su sve različite vrste terapije razgovorom, ali imaju neke zajedničke karakteristike.
Za neke probleme i stanja, primjena jedne vrste terapije razgovorom može biti bolja od druge. Takođe, različiti tipovi terapije razgovorom odgovaraju različitim ljudima. Primjena nekog od pomenutih tipova terapije razgovorom, možda može najbolje odgovarati vama i vašoj situaciji.
Kako bi vam pomogao da odlučite koji tip terapije razgovorom će biti najpogodniji za vas, razgovarajte sa svojim ljekarom opšte prakse o vrstama terapije razgovorom, koje su u opticaju (ukažite mu ako preferirate na određen tip terapije).
Dajemo vam kratko objašnjenje svakog tipa terapije razgovorom i situacije u kojima mogu pomoći:
Savjetovanje
To je vjerovatno najpoznatija vrsta terapije razgovorom i ona koja je najčešće dostupna u ordinacijama opšte prakse.
Možete razgovarati u povjerenju sa psihologom o tome kako se osjećate i o svojoj situaciji. Psiholog će vas podržati i ponuditi praktične savjete.
Savjetovanje je idealno za ljude koji nemaju problema sa mentalnim zdravljem, ali im je potrebna pomoć kako bi prevladali krizu, kao što su bijes, problemi u vezama, težak gubitak, otkaz, neplodnost ili početak ozbiljne bolesti.
Kognitivno bihevioralna terapija (KBT)
Cilj kognitivno bihevioralne terapije (KBT) je da razmišljate manje negativno, tako da se umjesto osjećaja beznađa i depresije, bolje nosite, pa čak i počnete uživati, u situacijama s kojima se suočavate.
U KBT- terapiji postavljate ciljeve sa svojim terapeutom, a između seansi ispunjavate određene zadatke. Terapija obično uključuje između šest i petnaest seansi, koji otprilike traju oko sat vremena svaka ponaosob.
Kao i savjetovanje, KBT- terapija se bavi trenutnim životnim problemima, više nego događajima iz prošlosti ili iz djetinjstva.
Brojna istraživanja su urađena vezano za KBT-terapiju i dokazano je da koristi u liječenju raznih mentalnih zdravstvenih problema. To ne znači da je bolja od drugih vrsta terapija, nego iz jednostavnog razloga, što druge vrste terapija razgovorom nisu bile toliko proučavane.
Posebno, KBT-terapija može pomoći u liječenju depresije, anksioznosti, napada panike, fobija, opsesivno kompulzivnog poremećaja (OCD), post-traumatskog stresnog poremećaja i nekih poremećaja prehrane, osobito bulimije.
Psihoterapija
Za razliku od savjetovanja i KBT-terapije, psihoterapija više uključuje razgovor o vašoj prošlosti, da vam pomogne prevladati probleme, koje imate u sadašnjosti. Ovaj vid terapije uglavnom traje duže od KBT-terapije i savjetovanja. Seanse su dužine sat vremena i mogu trajati godinu dana ili više.
Postoje različite vrste psihoterapije, ali sve one imaju za cilj pomoći vam da bolje spoznate sebe, poboljšate vaše odnose i dobijete više od života. Psihoterapija može biti posebno korisna u pomaganju osobama s dugoročnim ili ponavljanim problema, kako bi otkrili uzrok njihovih poteškoća. Postoje neki dokazi da psihoterapija može pomoći kod depresije i nekih poremećaja prehrane.
Porodična terapija
Ova vrsta terapije se može primjeniti kada je cijela porodica u poteškoćama. U porodičnoj terapiji, psihoterapeut (ili više terapeuta) razgovara sa cijelom porodicom. Terapeut istražuje njihove stavove i odnose, kako bi ustanovio probleme koje ta porodica ima. To pomaže članovima porodice da bolje komuniciraju jedni sa drugim. Seanse traju između 45 minuta i sat i po, a obično se odvijaju po nekoliko sedmica uzastopno.
Porodična terapija je korisna za bilo koju porodicu u kojoj dijete, tinejdžer ili odrasla osoba (roditelj, baka ili djed) ima ozbiljan problem, koji utiče na ostatale članove porodice. Porodični psihoterapeuti se susreću sa brojnim problemima, uključujući i probleme ponašanja djece i adolescenta, probleme sa mentalnim zdravljem, bolešću i invaliditetom u porodici, odvajanju od porodice, probleme sa razvodom, nasiljem u porodici, kao i ovisnostima o drogi ili alkoholu.
Terapija parova
Terapija parova može pomoći kada je odnos u krizi (nakon afere, na primjer). Oba partnera razgovaraju u povjerenju s psihologom kako bi spoznao šta je pošlo u krivom smjeru i kako promijeniti stvari na bolje. To može pomoći parovima da saznaju više o međusobnim potrebama i bolje komuniciraju.
Idealno bi bilo da oba partnera dolaze sedmično na jednosatne sesije, ali ova terapija pomaže i ako dolazi samo jedan partner.
Grupna terapija
U grupnoj terapiji, osam do dvanaest osoba razgovara zajedno sa psihoterapeutom. To je koristan način, da ljudi koji dijele zajednički problem, dobiju pomoć i savjete jedni od drugih. To vam može pomoći da shvatite da niste sami u vašem iskustvu i da možete pomoći
Reproduced with permission from NHS Choices (www.nhs.uk) © Crown Copyright 2010