
Šta su antihistaminici?
Antihistaminik starije generacije s umirujućim dejstvom, kao što je piriton, uzima se tri do četiri puta dnevno i može vas učiniti dremljivim. Nesedativni antihistaminik, kao što je loratadin, uzima se samo jednom dnevno i ne uzrokuje pospanost. Zavisno od vrste, pojedini anitihistaminici bolje odgovaraju određenim ljudima.
Kako antihistaminici djeluju?
Histamin je sastojak pojedinih stanica u organizmu poznatih kao mastociti. Kod alergijskih reakcija, histamin se izlučuje iz mastocita u krv i tkiva, što uzrokuje upalu.
Antihistaminici su lijekovi koji blokiraju djelovanje histamina na posebnim histaminskim stranicama (receptorima) u koži, nosu, krvnim žilama i dišnim putevima.
Koliko su sigurni?
Antihistaminici starije generacije kao što je piriton su djelotvorni, ali mogu uzrokovati pospanost.
Oni mogu biti opasni ako vozite automobil ili radite sa mašinama. Druga generacija lijekova koji sadrže loratadin, obično ne uzrokuje pospanost. Bilo je nekih nuspojava kod pojedinih pacijenata, kao što je suvoća u ustima. Sve dok ste svjesni toga, trebali biste biti u redu.
Antihistaminici su generalno sigurni lijekovi po pitanju bezbjednosti. To je razlog zašto su oni dostupni u slobodnoj prodaji. Osobe sa simptomima polenske groznice trebaju ih redovno uzimati, ne samo u danima kad se osjećaju loše. NJihovo dejstvo je bolje, ukoliko ih uzimate pravilno tokom polenske sezone.
Antihistaminici se mogu nabaviti u vidu sprejeva za nos i kapi za oči ako ne želite da uzimate tablete. Na taj način ciljano djeluju na određena mjesta, pa su na primjer kapi korisne ako dobijete svrbež očiju. Za djecu, neki antihistaminici su dostupni u vidu tekućine.