Medvjeđe grožđe (Uva Ursi)
Uva ili medvjeđe grožđe raste po osunčanim mjestima planinskih područja, kao zimzelen grm obrastao jajastim, čvrstim i kožastim listovima, dužine dva do tri centimetra. Cvjetovi su bijele ili svetloružičaste boje, zvonastog oblika, obješeni u grozdovirna, a plod uve su okrugle bobice crvene boje.
Sastav i nuspojave
Listovi su neprijatnog, oporog i nagorkog ukusa; bez mirisa, a beru se u proljeće kad su najljekovitiji, zbog visokog sadržaja aktivne komponente arbutozida i kremične kiseline, koja je jako dobra za bubrege.
Inače, uva osim fenolskih glikozida (arbutina i metilarbutina), sadrži i flavonoide (hiperozid), tanine, organske kiseline, iridoidne glikozide i triterpene (ursolička kiselina).
“Uva se na tržištu nalazi uglavnom kao mješavina više različitih biljaka, efikasnih u liječenju urinarnih infekcija, gdje je biljka uva zastupljena oko 20 odsto u sadržaju čaja. Razlog tome je što je čist čaj od biljke uve dosta jak i agresivno djeluje na organizam. Stoga je bolje koristiti čaj od mješavine biljaka sa uvom, nego sam čaj od uve “, kaže mr.ph Enver Agić, biljni apotekar.
Međutim, i tu postoje ograničenja. Mješavina uvinog čaja može se koristiti najduže sedam dana u kontinuitetu i najviše pet puta godišnje, jer može doći do njenog taloženja u organizmu,.
Ovaj čaj se ne preporučuju pacijentima sa lošom funkcijom bubrega, srčanim bolesnicima, kao ni trudnicama, dojiljama, niti djeci mlađoj od 12 godina.
„Konzumiranje većih količina ovog čaja može izazvati kontrakcije kod trudnica. Neke osobe sa osjetljivim stomakom mogu osjećati mučninu i povraćanje, nedostatak daha, pa i nesvjesticu, a težim slučajevima može doći do oštećenja jetre. Međutim, ukoliko se postupa prema uputama i ne pretjera sa njegovom upotrebom, uvin čaj je bezopasan za većinu ljudi i efikasan i kao diuretik i u liječenju urinarnih infekcija“, dodaje Agić.
Priprema
Mješavina uvinog čaja se priprema tako da se tri velike (supene) kašike lista čaja dodaju u litru vode i to se kuha makismalno tri do pet minuta. Čaj se zatim ostavi da stoji poklopljen, dva do tri sata. Pije se četiri do pet puta dnevno, nezaslađeno.
„Pripremom uvinog čaja na ovakav način uspješno se sačuvaju sve dragocjene komponente čaja, eterična ulja i topive tvari, koje su efikasne u liječenju urinarnih infekcija. Ukoliko se uvin čaj kuha duže nego što je predviđeno, ove dragocjene materije, kao i C-vitamin se uništavaju“, objašnjava Agić.
Odličan efekat u liječenju i akutnih i hroničnih upala urinarnog trakta, postiže se kombinovanjem terapije uvinim čajem i čajem od ploda brusnice, jer obje vrste čaja imaju sinergično djelovanje, odnosno međusobno se nadopunjuju.
„Uvin čaj, kao dezinficijens, potiče na izmokravanje i ispiranje bakterija iz bubrega i mokraćnih puteva, dok čaj od brusnice stvara tanki zaštitni film oko kompletnog urinarnog trakta i na taj način spriječava da se štetne bakterije lijepe za stijenke mokraćnih kanala“, kaže Agić.
Autor: Irena Vasić Dobrić