Liječenje stresa
Ukoliko ste pod stresom, veoma je važno da razgovarate sa nekim o svojim osjećanjima, naročito ukoliko se ona miješaju u vaš normalan način života. Identifikovanje uzroka stresa je pozitivan korak, a razgovor o osjećanjima koja proživljavate mogu pomoći da otkrijete te uzroke.
Savjetovanje
Preporučuje se da porazgovarate sa doktorom ukoliko osjećate da ste pod stresom ili pod velikim pritiskom. Oni vam mogu preporučiti neku vrstu terapije kao što je savjetovanje.
Savjetovanje podrazumijeva razgovor o raznim stvarima, kako bi se otkrili aktivatori vašeg stresa. Savjetnik vas podstiče da razgovarate o svojim osjećanjima, jer vam to može pomoći da riješite svoje probleme. Savjetnik vam takođe može pomoći da pronađete načine da se nosite sa svojim stresom i njegovim posljedicama.
Lijekovi
Ukoliko vam stres izaziva anksioznost ili depresiju, moguće je da vam doktor propiše lijekove. Ukoliko se osjećate depresivnim, doktor će vam najvjerovatnije propisati antidepresive.
Antidepresivi utiču na neurotransmitere u mozgu, koji prenose moždane signale. Kada ste depresivni neurotransmiteri ne rade pravilno, ili dovoljnim intenzitetom. Antidepresivi jačaju aktivnost neurotransmitera, kako bi moždani signali funksionisali normalno i vaše raspoloženje se stabilisalo.
Postoji nekoliko lijekova koji pomažu u liječenju od anksioznosti. Oni uključuju:
- sedative, koji pomažu da se smirite i opustite
- antihistamine, koji pomažu mozgu da se opusti
- određene vrste antidepresiva
- beta blokere
Kontrola stresa
Vaš doktor bi trebao da vam preporuči nekoliko različitih tehnika za kontrolu stresa, koje sami možete primjenjivati kada se nađete u stresnoj situaciji.
Kontrola stresa osmišljena je kako bi vam pomogla da preuzmete kontrolu nad aktivatorima stresa prije nego što vam izazovu zdravstvene probleme.
Ukoliko vam stres izaziva bijes, postoji nekoliko tehnika za kontrolu bijesa, kao što su kongitivno bihevioralna terapija, savjetovanja, ili specifične kontrole bijesa.
Komplikacije
Ukoliko ste pod velikim stresom ili ga proživljavate dugo, kao posljedica mogu da se jave razna druga oboljenja. Ona uključuju:
- depresiju
- anksioznost
- insomniu
- visok krvni pritisak (hipertenziju)
- čireve
- astmu
- reumatoidni aritritis
- pojačanu aktivnost štitne žlijezde
Ova oboljenja takođe mogu da dovedu do razvoja i drugih, ozbiljnijih oboljenja. Na primjer visok krvni pritisak može dovesti do srčanih oboljenja ili kapi.
Reproduced with permission from NHS Choices (www.nhs.uk) © Crown Copyright 2010