
Kako preživjeti sunčanicu
Dugotrajan boravak na suncu bez adekvatne zaštite može da dovede do sunčanice, vrlo ozbiljnog stanja koje zahtjeva ljekarsku pomoć. Simptomi podrazumevaju povišenu temperaturu (do 41°C), crvenu i suvu kožu, ubrzan puls i plitko disanje, a osoba se žali na glavobolju, nemir i zbunjenost. Ako se ovi alarmantni znaci ignorišu, daljim izlaganjem suncu dolazi do malaksalosti, zujanja u ušima, nesvestice, a na kraju i kome i smrti.
Ipak, ako simptomi sunčanice nastupe, treba postupati ozbiljno i preduzeti korake za spašavanje unesrećenog.Kod sumnje na sunčanicu, ukoliko nije moguće potražiti pomoć ljekara, savjetuje da se osoba što pre premjestiti u hladnu prostoriju, oslobodi suvišne odjeće i, po mogućstvu, uroni u hladnu, ali ne ledenu vodu. Može da pomogne i umotavanje u mokre peškire.
Ako je osoba pri svesti treba joj ponuditi vodu, sportski, izotonični napitak ili bilo koju tečnost koja se nađe pri ruci. Treba uzimati male gutljaje. Kofeinski i alkoholni napitci nipošto nisu primjereni jer uzrokuju dalju dehidraciju. Najbolje je upotrebiti izotonične napitke koji imaju jednaku osmolarnost kao i krvna plazma, pa su idealni za brzu nadoknadu izgubljene tečnosti.
Izotonične napitke možete, vrlo jednostavno, pripremiti i sami!
Pomješajte pola litre vode sa pola litre nezašećerenog svježeg prirodnog voćnog soka (narandža, jabuka, limun, grejp) i dobro ohladite. Pomješajte 200 mililitara voćnog soka sa 800 mililitara vode i jednim gramom soli i dobro ohladite.
Pojedite nešto slano – Umjesto izotoničnog napitka, možete da pojedete nešto slano, poput krekera, i da popijete dovoljno vode. Namirnice koje se preporučuju nakon sunčanice su, takođe, one koje brzo nadoknađuju tečnost i elektrolite. Tu je najbolje sezonsko voće i povrće, prvenstveno, lubenica, dinja, krastavci. U zavisnosti od stanja, možete pojesti i bananu, koja će nadoknaditi izgubljeni kalijum. I supa je dobar izbor, bilo da je reč o klasičnoj od povrća, pilećoj ili gaspaču, koji može izuzetno da prija.