
Jednostavni načini kako smanjiti unos soli u organizam
Svi smo svjesni smo da prekomjerno unošenje soli u organizam nije zdravo, ali ne razmišljamo na koje načine unosimo najviše soli i koliko nam to zaista može štetiti. Prekomjeran unos soli u organizam može biti uzrok pretilosti, srčane i plućne bolesti, bubrežne bolesti, ali povećava i rizik od moždanog udara.
U kuhinji
- Prepolovite količinu soli koju inače koristite pri kuhanju. Još bolje, izbacite svu so iz obroka. Umjesto toga, koristite bilje i začine. Začini koji nemaju natrija su najbolji izbor. Na primjer, češnjak u prahu.
- Nemojte dodavati so u vodu kada kuhate rižu ili tjesteninu.
- Isperite tunu, grah i ostalu konzerviranu hranu s hladnom vodom prije uporabe.
- Izbjegavajte ili koristite umjereno: soja sos, teriyaki umak, Worcestershire umak i taco umak.
U trgovini
- Naučite čitati deklaracije. Namirnice koje su niske u soli će imati manje od 140 mg po obroku ili manje od 5% dnevne vrijednosti. So može biti skrivena u drugim sastojcima, zato tražite sastojke koji imaju “natrij” ili hemijski simbol “Na” u imenu.
- Izbjegavajte slane grickalice poput čipsa, kikirikija i pereca.
- Izbjegavajte ili ograničite ove namirnice u prehrani jer su vrlo visoke u soli: slanina, smrznuto pohano meso, hrenovke, srdele i dimljene ribe.
- Za stolom
- Maknite solanicu s kuhinjskog stola. Ako ste navikli na soljenje hrane, postupno smanjite količinu soli koju dodajete u svoje obroke. Unutar 6 do 8 sedmica, više nećete imati potrebu za soljenjem hrane.
- Pospite ocat ili limunov sok po povrću umjesto soli.
- Gledajte svoje porcije. Ako želite grickati nešto slano, to je u redu. Samo pojedite umjerenu količinu.
CATEGORIES Novosti