Dijagnoza i liječenje raka prostate
LJekari ne mogu uvijek biti sigurni koja vrsta tretmana je najbolji izbor po pacijenta, tako da je pacijentova odluka od presudnog značaja. Na temlju ličnog iskustva i stručnosti, ljekari specijalisti mogu favorizirati jednu metodu liječenja nad drugom,
Razmjena iskustava u multidisciplinarnom timu, svako omogućava adekvatan, izbalansiran i ujednačen pristupu. To ukazuje, da sve ove informacije mogu biti zbunjujuće za pacijenta i moguće je da im neće olakšati donošenje odluke.
Početno ispitivanje
Ako vaš ljekar misli da možda imate probleme s prostatom, upitaće vas za simptome i uradiće vam analizu urina, kako bi se isključila infekcija.
Također će vam tražiti da uradite neke dodatne testove, uključujući:
- PSA test: ako postoji problem sa prostatom, nivoi PSA( Prostata Specifičnog Antigena) u krvi mogu rasti. PSA test nije specifično test za rak, ali može pokazati da li postoji problem s prostatom.
- DRE: digitorektalni pregled (DRE) je brz i jednostavan test koji obavlja vaš ljekar opšte prakse. Tokom ovog pregleda ljekar opšte prakse će lubrikantom ovlažen prstom uvesti kroz otvor vašeg debelog crijeva (analni otvor) i opipati vašu prostatu. Na taj način traži znakove izbočina ili bilo kakvog otvrdnuća na prostati, koje mogu biti znakovi raka.
Ako je vaš ljekar opšte prakse zabrinut zbog rezultata DRE ili PSA testa, uputiće vas urologu u bolnicu na dalje pretrage.
Moguće da će vam biti ponuđeno da uradite biopsiju prostate. To je dijagnostička metoda u trajanju od trideset minuta tokom koje se uzima izvjestan broj malih uzoraka tkiva prostate.
Trans-rektalni ultrazvučni skener (TRUS) koristi se za posmatranje prostate, mjerenje njene veličine i uvođenje igala za biopsiju.
Lubrikantnom sondom se prolazi kroz anus (čmar) i slike prostate se prikazuju na ekranu. Mala količina tkiva, uzima se iglama za biopsiju sa različitih dijelova prostate. Neki muškarci smatraju ovo neugodnim, ali bol je minimiziran uz korištenje lokalnih anestetika.
Negativni rezultat biopsije ne znači uvijek da nemate rak, jer je moguće promašiti malo područje tumora, tako da se i dalje trebate kontrolisati.
Ukoliko se radi o pozitivnom rezultatu, širenje raka i njegova brzina rasta biće vam prezentovana pomoću skale brojeva, nazvane Gleason skala. Vrijednosti skale se obično kreću od dva do 10, gdje dva označava najmanje agresivni, a 10 označava najagresivniji oblik raka.
Daljnji testovi
Invazivnost vašeg karcinoma biće jedan od faktora koji određuje izbor liječenja. Ako je po srijedi agresivan karcinom, bit će vam ponuđene neke dodatne pretrage, kako bi se provjerilo da li se proširio izvan prostate. To može podrazumijevati:
- CT: kompjuterizirana tomografija (CT) je serija rentgenskih snimaka tijela, urađena iz različitih uglova, koja omogućava ljekaru da vidi prostatu i okolna tkiva.
- MR: funkcionalna magnetska rezonancija (MRI) stvara snimke tijela pomoću snažnih magneta, umjesto X-zraka.
- Skeniranje kosti: ako se rak prostate proširio na druge dijelove tijela, kost je jedno od najčešćih mjesta koje će biti zahvaćeno.
Rak prostate se može liječiti na nekoliko različitih načina. Liječenje koje će vam biti predloženo zavisiće od toga koliko brzo rak raste, da li se proširio izvan prostate, zatim od vaše dobi i vašeg opšteg zdravstvenog stanja.
O vama će brinuti tim stručnjaka za rak, odnosno multidisciplinarni tim, koji se sastoji od urologa, radiologa, onkologa ( stručnjaka za rak) i dodatno edukovane medicinske sestre.
Glavne vrste liječenja su:
- Redovne kontrole-Ako je karcinom u svojoj ranoj fazi i ne uzrokuje nikakve simptome, možete se odlučiti na odgađanje bilo kakvog vida liječenja, a zatim čekati da vidite ima li bilo kakvih simptoma progresivnog razvoja raka.To se često preporučuju starijim muškarcima, kada je malo vjerovatno da će rak uticati na njihov prirodni životni vijek.
- Aktivni nadzor- Ovo je također opcija liječenja kod ranih stadija raka prostate. Obično se preporučuje mlađim muškarcima, gdje postoji vjerovatnoća da će rak uticati na njihov prirodni životni vijek. Aktivni nadzor podrazumijeva da redovno radite PSA testove i biopsije, kako bi se pomno pratilo napredovanje raka. Ako ti testovi otkriju da se rak vjerovatno širi i izvan prostate, tada možete donijeti odluku o daljnjem liječenju.
- Prostatektomija- Podrazuimjeva hirurško uklanjanje prostate. Ovaj tretman je opcija za liječenje lokaliziranog raka prostate i lokalno-uznapredovalog karcinoma prostate.
- Radioterapija- X-zrake se usmjeravaju na prostatu, bilo kroz kožu izvana (vanjski izvor zračenja) ili postavljanjem malog radioaktivnog izvora zračenja direktno u prostatu (brahiterapija), radi uništavanja stanica raka. Ponekad se ove dvije tehnike kombinuju.
- Hormonska terapija- Lijekovi se koriste kako bi smanjili nivo testosterona, što onemogućava raku prostate da raste. Hormonska terapija ne liječi rak, ali usporava njegovo širenje i rast.
- Hemoterapija- Lijekovi omogućavaju držanje pod kontrolom uznapredovalog karcinoma prostate, a dokazano je da produžavaju život. Nastavljaju se medicinska istraživanja na novim lijekovima za ovu indikaciju.
Istraživanje se takođe nastavlja na novom hormonskom lijeku nazvanom abiraterone. Pokazao je obećavajuće rezultate u pokusu na manjoj grupi muškaraca s uznapredovalim karcinom prostate, koji imaju nekoliko mogućnosti liječenja.
Razmjena iskustava
Dijagnoza raka prostate može uzrokovati anksioznost. Postavljanje pitanja je jedan od načina ponovnog uspostavljanja kontrole. Može pomoći i da ponesete listu s pitanjima kada idete ljekaru.
Zapamtite, postoje neki vrlo dobri dostupni tretmani, uz pomoć kojih se može i liječiti i kontrolisati bolest.
Takođe, može pomoći da razgovarate s nekim ko je bio u istoj situaciji kao i vi.