Celijakija
Celijakija ili glutenska enteropatija je oboljenje digestivnog trakta.
Uvod[hr]
Kod pacijenta se javlja netolerancija na protein gluten. Ako osoba sa celijakijom dođe u kontakt sa glutenom, dolazi do pojave različitih simptoma kao što su proliv, nadimanje ili bol u stomaku.
Simptomi celijakije nastaju usljed toga što imuni sistem (prirodni odbrambeni sistem organizma) prepoznaje gluten kao neprijateljski organizam, kao što je npr. virus.
Imuni sistem napada gluten što može dovesti do oštećenja tankog crijeva. Simptomi celijakije variraju od veoma blagih do ozbiljnijih formi.
Gluten
Gluten je protein koji se nalazi u tri vrste žitarica:
- pšenici
- ječmu
- raži
Gluten se nalazi u svim namirnicama koje sadrže ove žitarice kao što su:
- tjestenina
- kolači
- žitarice za doručak
- većina vrsta kruha
Koliko je česta celijakija ?
U osamdesetim godinama dvadesetog vijeka, prije nego što je učinjen napredak u ispitivanju celijakije, smatralo se da je ova bolest rijetka. Danas je moguće ustanoviti da li se netolerancija na gluten ( i prateći simptomi celijakije) javila odmah nakon rođenja ili se razvila kasnije tokom života. Celijakija može biti dijagnosticirana kod ljudi svih starosnih dobi.
U mnogim slučajevima, celijakija ne uzrokuje vidljive simptome ili su ti simptomi vrlo slabi. Stoga se smatra da najmanje 50% ili možda čak i 90% posto slučajeva celijakije, nije dijagnosticirano na vrijeme ili su simptomi zamijenjeni za neko drugo oboljenje digestivnog trakta, kao što je sindrom iritacije crijeva.
Uzrok ili uzroci celijakije nisu poznati, ali se smatra da bi mogli biti kombinacija genetskih faktora i faktora okoline.
Prognoza
Ako se uspješno dijagnosticira, prognoza za pacijente oboljele od celijakije je generalno dobra. Ne postoji lijek za celijakiju, ali se izbjegavanjem upotrebe glutena mogu kontrolirati simptomi.
Prognoza za neliječenu celijakiju može varirati. Bez terapije, celijakija može uzrokovati određene komplikacije kao što su:
- osteoproroza (slabljenje kostiju)
- defekti u razvoju
- neplodnost
Dijagnoza[hr]
Skrining metoda
Rutinski skrining na celijakiju se ne preporučuje ukoliko nemate simptome povezane sa ovim stanjem ili spadate u rizičnu skupinu.
Pregled se preporučuje za djecu i odrasle koji imaju sljedeće simptome:
- Dugotrajni (hronični) proliv ili česte prolive
- Stalne i naobjašnjive gastrointestinalne simptome (koji pogađaju probavni trakt kao što su mučnina i povraćanje)
- Hronični umor (stalni osjećaj umora)
- Rekurentna (ponavljajuća) abdominalna bol
- Grčeve i nadimanje
- Iznenadni i neočekivani gubitak težine
- Neobjašnjiva anemija
Pregled se takođe preporučje ako imate neko od navedenih oboljenja:
- Dijabetes tipa 1
- Sindrom inritacije crijeva
- Hipotireoza ili hipertireoza
- Dermatitis herpetiformis (koža sklona nastanku čireva)
U određenim okolnostima pregled se preporučuje ako imate neko od navedenih oboljenja:
- Adisonova bolest, stanje u kojem imuni sistem napada pojedine žlijezde u tijelu.
- Downov sindrom, genetski poremećaj koje uzokuje abnomalan fizički i mentalni razvoj
- Epilepsija
- Limfoma, vrsta karcionoma
- Oboljenja kostiju kao što je rahitis (stanje koje uzrokuje slabljenje kostiju)
- Stalni ili naobjašnjivi zatvor
- Ponavljani pobačaji
- Sjorgenov sindrom, oboljenje u kojem imuni sistem napada pljuvačne žlijezde.
- Turnerov sindrom, genetski poremećaj koji isključivo pogađa žene i uzrokuje neplodnost i teškoće u razvoju.
- Neobjašnjiva neplodnost
- Neobjašnjiv gubitak težine.
Skrining za celijakiju uključuje dvije faze:
- Analiza krvi kako bi se identifikovali oboljeli od celijakije
- Biopsija crijeva radi potvrđivanja dijagnoze
Analiza krvi
Analizom krvi nastoje se pronaći antitijela koja su prisutna u krvi oboljelih od celijakije. Međutim, ponekad je moguće da oboljeli od celijakije nama ova antitijela u krvi.
Ako se ustanovi prisustvo antitijela u krvi, onda je potrebno uraditi biopsiju crijeva.
Biopsija sluznice tankog crijeva
Biopsiju sluznice tankog crijeva obavlja gastroenterolog u bolnici. Biopsijom se može potvrditi dijagnoza celijakije.
Ukoliko morate raditi biopsiju tankog crijeva, uzorak se uzima putem endoskopa (savitljive cijevi sa svjetlom i hirurškim nožem na kraju) koji se provlači kroz usta do tankog crijeva. Prije procedure, a u cilju gubitka osjeta grla, daje se lokalni anestetik, te sedativ koji će vam pomoći da se relaksirate.
Gastroenterolog će pomoću donjeg kraja endoskopa uzeti uzorak tkiva sa tankog crijeva. Uzorak će se analizirati u laboratoriji s ciljem utvrđivanja dijegnoze celijakije.
Pretrage nakon dijagnoze
Nakon što vam se dijagnosticira celijakija, morat ćete obaviti i druge pretrage kako bi se procjenilo stanje u kojem se nalazi vaš organizam.
Morat ćete raditi dodatnu analizu krvi s ciljem utvrđivanja nivoa željeza i ostalih vitamina i minerala koji se nalaze u vašem krvotoku. Ovim će se utvrditi je li celijakija dovela do razvoja anemije (nedostatka željeza u krvi).
Ako imate dermatitis herpetiformis (osip koji je uzrokovan netolerancijom na gluten), morat ćete raditi biopsiju kože kako biste to potvrdili.
U nekim slučajevima celijakije preporučuje se takozvano DEXA skeniranje. To je vrsta zračenja kojim se nastoji ustanoviti čvrstoća kostiju. Kod oboljelih od celijakije, nedostatak nutrijenata, uzrokovan slabim varenjem, može dovesti do slabljenja kostiju (osteoporoze).
Tretman[hr]
Celijakija je bolest koja se obično jednostavno tretira i to isljučivanjem namirnica koje sadrže gluten iz prehrane. Time se sprječava oštećenje sluznice crijeva koju uzrokuje gluten kao i pojava pridruženih simptoma, kao što su proljev i bol u želudcu.
Ako imate celijakiju, morate doživotno izbjegavati sve izvore glutena, jer konzumiranje namirnica koje sadrže gluten će uzrokovati da se simptomi celijakije ponovno vrate.
Ovo možda zvuči obeshrabrujuće, ali vaš ljekar opšte prakse može vam pomoći i dati savjete o ishrani.
Vaši simptomi trebali bi se znatno poboljšati i to u roku od nekoliko sedmica od početka ishrane bez glutena.
Međutim, ponekad su potrebne i dvije godine da bi se vaš probavni sistem izliječio u potpunosti. Takođe, morat ćete redovno ići na kontrole kod svog ljekara opšte prakse.
Ishrana bez glutena
Kada vam se prvi put dijagnostikuje celijakija, bićete upućeni ljekaru specijalisti dijetetičaru, koji će vam pomoći da se prilagodite vašoj novoj ishrani bez glutena.
Dijetetičar takođe savjetima pomoći da vaša ishrana bude uravnotežena (izbalansirana), kao i da sadrži sve hranjive tvari koje su vam potrebne, uključujući i esencijalne vitamine i minerale.
Ako imate celijakiju, više nećete moći jesti hranu koja sadrži žitarice (brašno, graham brašno, griz i durum), ječam ili raž.
Kao protein, gluten nije od esencijalne važnosti za vašu ishranu i može se zamijeniti drugom vrstom namirnica.
Brojne alternativne namirnice bez glutena su prilično dostupne u supermarketima i trgovinama zdrave hrane, među kojima su i tjestenina, pizza baze i hljeb. Čitava paleta namirnica bez glutena je takođe dostupna na recept.
Mnogo osnovnih namirnica, kao što su meso, povrće, sir i riža, prirodno ne sadrže gluten, tako da ih uvijek možete uključiti u vašu prehranu.
Vaš dijetetičar može vam pomoći da ustanovite koje namirnice možete konzumirati bez bojazni, kao i one koje je potrebno izbjegavati. Međutim, ako niste sigurni, pogledajte listu u nastavku, koja vam može poslužiti kao opći vodič.
Namirnice koje sadrže gluten (izbjegavati)
Ako imate celijakiju nemojte jesti slijedeće namirnice, izuzev ako imaju oznaku da ne sadrže gluten:
- hljeb
- tjesteninu
- žitarice
- kekse ili krekere
- kolače i slastice
- pite
- soseve i umake
Važno je da uvijek provjerite oznake na hrani koju kupujete. Mnoge namirnice, osobito one koji su prerađene, sadrže gluten u aditivima, kao što su aromatizirani slad i prerađene škrobne namirnice.
Gluten se takođe može naći u nekim ne-prehrambenim artiklima, uključujući ruž za usne, poštanske marke i neke vrste lijekova.
Unakrsna kontaminacija hrane glutenom, može se desiti u slučaju da se hrana bez glutena i hrana koja sadrži gluten pripremaju zajedno ili serviraju u istom posuđu.
Namirnice koje ne sadrže gluten (uključiti)
Ako imate celijakiju, možete jesti slijedeće namirnice bez glutena:
- većinu mliječnih proizvoda, kao što su sir, maslac i mlijeko
- voće i povrće
- meso i ribu ( mada ne pohovano ili marinirano)
- krompir
- rižu
- sve vrste brašna koje ne sadrži gluten ( kukuruzno, sojino, rižino)
Ostali tretmani
Osim uklanjanja iz prehrane namirnica koje sadrže gluten, dostupni su i brojni drugi tretmani za celijakiju. Oni su opisani u nastavku.
Vakcinacija
Ako bolujete od celijakije, to može uzrokovati da vaša slezena (mali organ u gornjem dijelu trbušne šupljine iza želuca) slabije radi, što vas čini podložnijim na infekcije bakterijama.
Stoga, možda ćete morati primiti nekoliko vrsta vakcina, uključujući:
- vakcinu protiv gripe
- HIB/MenC- vakcina koja štiti odv sepse (trovanja krvi), pneumonije (upale pluća) i meningitisa (upala moždane ovojnice)
- pneumokoknu vakcinu, koja štiti od infekcije uzrokovane bakterijom Streptococcus pneumoniae
Suplementi (dodaci)
Osim izbacivanja glutena iz vaše ishrane, ljekar opšte prakse ili dijetetičar mogu vam preporučiti da uzimate dodatke prehrani koji sadrže vitamine i minerale, bar u prvih šest mjeseci nakon što vam je dijagnostikovana celijakija.
Ovo će vam omogućiti da dobijete sve hranjive tvari koje su vam potrebne, dok se vaš probavni sistem ne oporavi. Uzimanje suplemenata takođe može pomoći da se koriguje bilo kakav deficit vitamina ili minerala u organizmu, kao što je anemija (nedostatak željeza u krvi).
Dermatitis herpetiformis
Ako imate dermatitis herpetiformis (svrbljiv osip koji može biti uzrokovan nepodnošenjem glutena), uklanjanjem glutena iz svoje prehrane možete ga eliminisati. Međutim, ponekad je za eliminaciju osipa potreban duži period ishrane bez glutena, nego što je na primjer potrebno da biste držali pod kontrolom druge simptome, kao što su proljev i bol u želucu.
Ako je to slučaj, mogu vam biti propisani lijekovi kako bi se ubrzalo vrijeme zacijeljivanja osipa. Vrlo je vjerovatno da će to biti lijek Dapsone, koja se obično uzima oralno (u obliku tableta) dva puta dnevno.
Međutim, lijek Dapsone može uzrokovati neke nuspojave, kao što je glavobolja i depresija, tako da će vam uvijek biti propisane najniže efikasne doze ovog lijeka.
Možda ćete morati uzimati ove lijekove i do dvije godine, kako biste držali pod kontrolom svoj dermatitis herpetiformis. Nakon toga, trebali biste se dovoljno dugo pridržavati prehrane bez glutena, kako bi osip bio pod kontrolom, odnosno bez potrebe za uzimanjem lijekova.
Komplikacije
Ukoliko imate celijakiju koja je netretirana ili nedijagnosticirana (još uvijek konzumirate gluten), mogu se pojaviti određene komplikacije. Ako imate celijekiju, za vaše stanje je ključnog značaja da u ishrani izbjegavate gluten.
Pogrešno je mišljenje da vam male količine glutena ne mogu naškoditi. Ukoliko pojedete čak i najmanju količinu glutena, mogu se pojaviti simptomi celijakije i komplikacije koje prate ovu bolest.
Osteoporoza
Osteoporoza je stanje koje uzrokuje slabljenje i lomljivost kostiju. Vašim kostima je potrebno dosta vitamina i minerala kako bi zadržale čvrstoću.
Ukoliko imate celijakiju, izloženi ste povećanom riziku od osteoporoze zbog smetnji u probavnom sistemu. Oštećenje koje gluten izaziva u tankom crijevu sprječava da se nutrijenti iz hrane apsorbuju u kostima.
Osteoporoza se tretira dodacima prehrani koji utiču na jačanje kostiju, kao što su dodaci prehrani sa vitaminom D i kalcijem. Ozbiljniji slučajevi osteoporoze tretiraju se odgovarajućim lijekovima.
Neuhranjenost
Budući da celijakija slabi funkciju probavnog trakta, kod težih slučajeva ovog oboljenja može doći do nedostatka ključnih nutrijenata u organizmu.Ovo stanje je poznato kao neuhranjenost. Tijelo je tada nesposobno da funkcionira na normalan način i teško se oporavlja od ozljeda i infekcija.
Ako imate teži oblik neuhranjenosti, možete osjećati umor, vrtoglavicu i konfuziju. Mišići mogu početi da otkazuju i teško ćete ih moć zagrijati. Kod djece neuhranjenost može dovesti do usporenog rasta i razvoja.
Terapija za neuhranjenost obično uključuje ishranu sa namirnicana veće kalorijske vrijednosti.
Netolerancija na laktozu
Ukoliko bolujete od celijakije, vjerovatno ćete razviti netoleranciju na laktozu, tj. reakciju na mliječni šećer koji se nalazi u mliječnim proizvodima. Netolerancija na glukozu uzrokuje simptome kao što su nadutos i nelagoda u trbuhu. Oštećenja vašeg probavnog sistema koja je uzrokovao gluten, mogu također dovesti do otežanog varenja laktoze.
Netolerancija na laktozu se može efikasno liječiti izbjegavanjem konzumiranja mliječnih proizvoda koji sadrže laktozu. Također, trebate uzimati suplemente kalcija, te na taj način kompenzirati njegovo neunošenje putem mliječnih proizvoda, koji su važan izvor kalcija.
Karcinom
Pojedina istraživanja sugeriraju da celijakija povećava rizik od određenih vrsta karcionoma kao što su:
- Rak crijeva
- Limfoma (karcinom limfnog sistema koji je sastavni dio imunog sistema))
U ovim istraživanjima se navodi da su oboljeli od celijakije izloženi manjem riziku od karcinoma pluća i dojke, iako su razlozi za ovu tvrdnju nejasni.
U poređenju sa općom populacijom, osobe oboljele od celijakije izložene su dvostruko većem riziku od oboljevanja od karcinoma crijeva. Međutim, to je i dalje je veoma mali porast rizika: otprilike 1:200 oboljelih od celijakije, oboli od karcinoma u prvih deset godina nakon dijagnoze.
Smatra se da je rizik od razvoja karcinoma najveći u prvoj godini nakon dijagnoze, odnosno prije nego što efekti ishrane bez glutena počnu davati efekte.
Bez obzira bolujete li od celijakije ili ne, veoma je važno prepoznati simptome karcinoma crijeva:
- Krvava ili crna stolica
- Gubitak težine
- Abdominalni bolovi
- Limfoma – koji uključuje simptome kao što su bezbolne otekline u vrat ili ispod pazuha, neobjašnjivi umor i noćno znojenje.
Ako primijetite gore navedene simptome, obavezno se javite ljekaru.